Dom kopułowy WANDA 100 m²
Oferowanym modelem jest kopuła WANDA / o powierzchni zabudowy 100 m² oraz powierzchni mieszkalnej 130 m².
Zobacz wizualizację 360′ wnętrza kopuły – wersja FB
Budynek, który Państwu przedstawiamy, został zaprojektowany jako kopuła. Kopuła to naturalny kształt, poprawiający samopoczucie i zdrowie, który sprzyja atmosferze porozumienia i radości oraz daje poczucie całości i doskonałości. Kopuła pomaga nam skupić się na sobie i dzięki temu rozwija się nasza kreatywność, świadomość i intuicja. Takie wnętrze uspokaja i uzdrawia. Kopuła ma tę właściwość, że wzmacnia energię, więc w takim domu zawsze będzie jej pod dostatkiem.
Dom, który opiekuje się Tobą!
Korzenie idei kulistych domów sięgają czasów prehistorycznych oraz nawiązują do funkcjonowania kultur pierwotnych. Tego typu domy doskonale wpisują się w Naturę, naśladując to, co w niej najlepsze. Gniazda ptaków czy schronienia innych zwierząt zawsze mają okrągłą formę.
W związku z tym, że kulisty dom nie posiada prostopadłych ścian zewnętrznych, tak typowych dla tradycyjnych budynków, nie ma więc standardowej elewacji frontowej, ogrodowej czy bocznej, co znacznie obniża koszty budowy.
Kopuła to konstrukcja samonośna, oparta na podstawie w kształcie okręgu, którego powierzchnia jest większa niż powierzchnia kwadratu czy prostokąta o tym samym obwodzie, co ma istotne znaczenie przy planowaniu powierzchni zabudowy.
Zobacz wizualizację 360′ wnętrza sypialni na piętrze kopuły – wersja FB
Dom o powierzchni 100 m², zbudowany na planie kwadratu, ma obwód 40 m.
Dom na planie koła o obwodzie 40 m ma powierzchnię 127,5 m².
Dom na planie koła o powierzchni 100 m² będzie miał obwód 35,5 m.
Sferyczny układ ścian tworzy niesamowicie elastyczną formę, która daje nieskończone możliwości kształtowania wnętrza w dowolnie wybrany sposób.
Przekładając te walory na język ekonomiczno – budowlany otrzymujemy maksymalną powierzchnię zabudowy oraz kubaturę przy najmniejszych kosztach, co daje realne oszczędności kosztów materiałów i prac przy budowie takiego domu
Zobacz wizualizację 360′ wnętrza łazienki na piętrze kopuły – wersja FB
Kopuła jest formą geometryczną, która swoją energią wpływa na tych, którzy ją zamieszkują.
Biogeometria zaś jest nową nauką o jakości energii i jej wpływie na nasze życie, która to nauka pojawiła się w architekturze jako odpowiedź na zagrożenia związane z nowoczesną technologią.
Nauka biogeometrii wykorzystuje zasady energii formy geometrycznej, aby wprowadzić naturalną równowagę do różnych właściwości energetycznych występujących w każdym systemie życia. Kopuła mieszkalna idealnie wpisuje się w zasady biogeometrii.
Zobacz wizualizację 360′ innej wersji wnętrza kopuły – wersja FB
WANDA /
Kopułę zaprojektowano jako budynek dwukondygnacyjny, ze szczególną dbałością o wygospodarowanie i zapewnienie strefy dziennej i nocnej oraz gospodarczej.
Pierwsze pomieszczenie budynku stanowi przedsionek. Obok niego usytuowane jest pomieszczenie gospodarcze, w którym można umiejscowić kotłownię; jej rodzaj zależy od wybranego źródła ciepła.
Z przedsionka przechodzimy do korytarza prowadzącego do gabinetu lub pokoju gościnnego oraz do centralnie usytuowanej klatki schodowej. Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie przestrzeni potrzebnej na komunikację w domu.
Wokół schodów rozmieszczono promieniście pozostałe pomieszczenia. Na parterze – główną sypialnię z oddzielną łazienką, wc oraz otwarty salon z jadalnią, aneksem kuchennym z małą spiżarnią.
Na piętrze zaprojektowano otwartą na salon antresolę stanowiącą doskonałą przestrzeń pracy bądź wypoczynku, dwie sypialnie, łazienkę oraz pralnię. Wnętrze doświetlono oknami balkonowymi na parterze oraz oknami połaciowymi na piętrze.
Wszystkie pomieszczenia można praktycznie dowolnie modyfikować zatem ostateczny program zaprojektujemy według potrzeb inwestora.
Rzut parter i piętro modelu WANDA
Na szczycie kopuły znajduje się świetlik, który zapewnia naturalne światło w domu przez cały dzień (nocą pozwala oglądać rozgwieżdżony kosmos).
Jest to rozwiązanie zarówno poprawiające komfort życia mieszkańców, jak również bardzo ekonomiczne, bo dzięki temu nie zużywamy energii elektrycznej. Oczywiście dom ma też inne okna, ale to właśnie przez świetlik wpada najwięcej światła, od wschodu aż po zachodu słońca.
Zaletą domu w kształcie kopuły jest ogromna elastyczność w aranżacji przestrzeni, tak więc mamy możliwość dokonania własnego wyboru rozmieszczenia pomieszczeń, okien, ścian działowych oraz wszelkich instalacji.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że dom taki już samym swoim wyglądem zewnętrznym sprawia wyjątkowe wrażenie. Natomiast wnętrze wręcz zachwyca brakiem kątów, kantów i ostrych krawędzi.
W takim domu aż chce się mieszkać i żyć!
Modułowa kopuła składa się z modułów o ramie z drewna suszonego KVH wypełnionego betonem konopnym.
Beton konopny (ang. hempcrete, od słów „hemp” – czyli konopie oraz „concrete” – czyli beton) to lekki materiał budowlany, który jest mieszaniną pociętych łodyg konopi przemysłowych, wapna i wody, w odpowiednich proporcjach. Stanowi on więc naturalny, zdrowy, zrównoważony i, co ważne, lokalny materiał budowlany.
Beton konopny ma szansę zrewolucjonizować budownictwo naturalne, ponieważ silnie wpisuje się w trend odnawialnych zasobów. Charakteryzuje się on ujemnym śladem węglowym, bo podczas wzrostu konopie pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż zużywa się go później do zrobienia z nich materiałów budowlanych.
Materiał ten nazywany jest „betonem” z jednej strony dlatego, że powstaje on z połączenia wypełniacza ze spoiwem (paździerzy konopnych z wapnem), a z drugiej strony ze względu na swoje stopniowe twardnienie, ponieważ wapno staje się coraz twardsze pod wpływem procesu karbonizacji, więc z roku na rok konstrukcja jest wytrzymalsza, a wapno przeobraża się powoli w skałę wapienną.
Hempcrete to bardzo dobry izolator termiczny. Jest on całkowicie niepalny, a dzięki zawartości wapna jest odporny na rozwój grzybów i pleśni.
Jest to materiał całkowicie biodegradowalny – w razie potrzeby, np. po rozbiórce domu, podlega w 100% rozkładowi.
Dom kopułowy DZIEWANNA 35 m²
Oferowanym modelem jest kopuła DZIEWANNA /
o powierzchni zabudowy 35 m² oraz powierzchni mieszkalnej 35m².
Zobacz wizualizację 360′ wnętrza kopuły
Powierzchnia zabudowy projektowanego domu nie przekracza 35 m², zatem w określonych przypadkach możemy go wybudować w trybie zgłoszenia prac budowlanych, w odróżnieniu od większych obiektów, do budowy których potrzebne jest nam pozwolenie. Dom zaprojektowano jako jednokondygnacyjny, jednak dzięki przemyślanemu zaplanowaniu funkcji, mimo niewielkiej kubatury, udało się wygospodarować wygodną antresolę. Strefa dzienna doświetlona jest dużą liczbą okien, każde z pomieszczeń parteru ma dostęp do światła dziennego. Antresolę doświetlono świetlikiem dachowym usytuowanym centralnie, w najwyższym punkcie kopuły. Przegrody zewnętrzne są samonośne, zatem tylko nasza wyobraźnia ogranicza nas podczas kształtowania wnętrza.
Zobacz wizualizację 360′ innej wersji wnętrza kopuły – wersja FB
Pierwsze pomieszczenie budynku stanowi przedsionek, z którego przechodzimy do małego korytarza prowadzącego do otwartego salonu z aneksem kuchennym. Z korytarza mamy również dostęp do łazienki. Nad aneksem kuchennym i łazienką zaprojektowano antresolę, salon, z częścią jadalną ma pełną wysokość. Dzięki dużej liczbie okien, półkolistemu kształtowi i dużej wysokości pomieszczenia część dzienna domu jest niezwykle jasna i przestronna.
Zobacz wizualizację 360′ innej wersji wnętrza kopuły – wersja FB